LG OLED55G56LS 2025 55″ Evo AI G5 OLED 4K Smart TV – SILVER
In stockFree Delivery AvailableRecycling Available
Add To Multibuy
Choose your delivery date at checkout
Available on back-order
Movie nights have never been better with this 55 inch LG OLED Smart TV! Powered by an A11 AI Gen2 Processor, enjoy customised television capabilities, fine-tuned picture, crystal clear sound and updates for years to come. Brightness control detects the light in your space, adjusting image accordingly so you can enjoy incredible visuals, day or night. AI Acoustic Tuning cleverly optimises sound based on your space, creating a projection of sound based on your room’s unique acoustics. Combined with Dolby Atmos and Dolby Vision, enjoy immersive film displayed in the way the director intended. For the best audio quality, pair your OLED55G56LS with an LG soundbar. LG OLED TV’s use self-lit pixels for infinite contrast, 100% colour fidelity and intricate detailing, resulting in extreme realism. Perfect for gaming as well as television and film, the OLED55G56LS offers exceptional picture quality across a range of Smart television capabilities.
Energy Label
5 Year WarrantySubject to registration on manufacturers website
View Our Frequently Bought Together Deals
The 5 year warranty will be registered on your behalf by Appliance City.
You will receive a Domestic & General policy by email.
Smart TV
Processor a11 AI Processor 4K Gen2
Resolution 3840 x 2160
Refresh rate 120Hz
Web Browser
Dolby ATMOS
Dolby Vision
Sound output 60W